Koža tvoje bebe je vrlo osjetljiva. Njega, a posebno proizvodi za njegu kože, kupanje i mijenjanje pelena posebni su trenuci. Omogućuju ti stvaranje puno slatkih trenutaka.
Bebina koža ima povezujuću ulogu od rođenja, jer bebe kroz kontakt s kožom upoznaju svijet oko sebe. Čak i prije nego što ga vide. Svojom kožom beba tako uspostavlja prvi kontakt s vanjskim svijetom.
Koža zatim preuzima zaštitnu ulogu, jer sprječava prekomjerni gubitak vode, bjelančevina, mineralnih soli, topline te sprječava prodiranje mikroorganizama. Da bi koža ispravno ispunjavala svoju funkciju barijere, mora biti osobito "čvrsta i otporna", a time i zdrava.
Međutim, pri rođenju je bebina koža je mekana, baršunasta, nježna, a samim tim i krhka. Još uvijek ranjiva, ne može u potpunosti izvršavati svoju ulogu obrane i prirodne zaštite. I zato je briga o djetetovoj koži odgovornost roditelja. Osim pažnje, bebina koža treba i nježan dodir.
Pogotovo, jer ova prirodna krhkost može uzrokovati male, a ponekad i veće probleme.
Postoji mnogo "neprijatelja" bebine krhke kože, nabrojit ćemo nekoliko:
Njega, a posebno proizvodi za njegu kože, kupanje i mijenjanje pelena posebni su trenuci. Kombiniranjem svakodnevne rutine njege tvoje bebe s njezinim emocionalnim životom, možeš stvoriti nježne trenutke pune ljubavi za povezivanje sa svojim djetetom. Odabir najsigurnijih proizvoda za njegu bebine kože je ključan i zato pri odabiru biraj:
Svrha pranja tvoje bebe je osigurati dobru higijenu kože, uglavnom kako bi se izbjegle infekcije. Nemoj koristiti običan sapun, koji previše iritira ili može isušiti kožu. Treba koristiti vrlo nježne proizvode prikladne za bebinu kožu. Za bebinu kosu koristi proizvod za tijelo/kosu ili poseban šampon koji ne peče za oči, dva ili tri puta tjedno. Oči operi čistom vodom ili fiziološkom otopinom. Za pranje ušiju nikada nemoj koristiti štapić s vatom; treba čistiti samo vanjsko uho. Za ispiranje nosa koristi malu količinu smotane vatice natopljene fiziološkom otopinom. Svaku nosnicu očisti posebno, mijenjajući vatu.
Večernje kupka ima umirujuća svojstva i može pomoći tvojoj bebi da zaspi. Neka se beba i zabavi u kadici. Ne smijemo im uskratiti zabavu otkrivanja vode, igranja s njom. Temperatura kupelji treba biti između 36° i 37°C. Nježno operi bebu, nježno osuši, obraćajući posebnu pozornost na pregibe kože. Bebu nikada ne ostavljaj samu u kadi ili na stolu za prematanje.
Ograniči se na ono što je bitno za higijenu i osnovnu njegu. Koristi posebne prilagođene proizvode za njegu bebine kože koji jamče sigurnost.
Tjemenica je uobičajena i bezopasna. Može se nježno ukloniti mekom četkom nakon što se ljuske omekšaju specifičnim proizvodom. Ako kraste potraju i šire se, možda će biti potrebna ljekovita mast. Uvijek pitaj liječnika ili ljekarnika za savjet.
Sunčeva svjetlost neophodna je za dobrobit i rast djece, ali samo pod određenim uvjetima:
Prevencija je neophodna za pelenski osip i zato bi trebala:
Ako unatoč svim mjerama opreza osip ne nestane, posavjetujte se s liječnikom.