SAVJETI STRUČNJAKA

Hiperkeratoza

KAKO PREPOZNATI RADI LI SE O HIPERKERATOZI?

Hiperkeratoza je zadebljanje površinskog sloja kože, epidermisa tj. njegova rožnatog sloja, stratum corneum.  U tom sloju kože, stanice sadrže visok udio keratina, proteina koji ih čini suhima i vrlo tvrdima. U nekim slučajevima, nastaje abnormalna nakupina keratina koja stvara područja izrazito suhe, tvrde kože.

 

Naš stručnjak odgovara na tvoja pitanja

Bolji život s kožom sklonom keratozi

Hiperkeratoza je uglavnom adaptivni fiziološki proces koji ima za cilj jačanje otpornosti kože putem brže proizvodnje izrazito keratiniziranih stanica. Zbog toga, koža stopala ili dlanova može odebljati kao reakcija na hodanje bosih nogu ili intenzivni fizički rad. To ima koristan zaštitni učinak, ali stvara nelagodu na površini kože, koja postaje gruba, tvrda i sklona pucanju. Kada se događa stalni pritisak na vrlo ograničenom području hiperkeratoza pojavljuje u obliku žulja. Najčešći je primjer pojava žuljeva na stopalu, što je povezano s izrazitim pritiskom na vrlo malo područje na koži. Od svih dermatoloških poremećaja, psorijaza je ona koja gotovo stalno izaziva stvaranje hiperkeratotičnih područja. Tipični hiperkeratotični plakovi u početku su crveni, zatim postaju prekriveni debelim, vrlo gustim ljuskama, što stvara općenito ljuskast izgled na koži. Ta „korica“ koja se stvara na koži ne samo da uzrokuje nelagodu, već i sprječava prodiranje lijekova za potrebe liječenja psorijaze u kožu.

Kada je stanje povezano s fizičkim uzrokom (trenje, abnormalni pritisak), prvo što treba učiniti jest eliminirati taj pritisak ako je moguće. Uklanjanje hiperkeratoze zahtijeva korištenje obogaćenih aktivnim tvarima koje rastvaraju blokove keratina. Najčešće korištene keratolitičke djelatne tvari su urea i salicilna kiselina. Obzirom na debljinu, mjesto i uzrok hiperkeratoze, mogu se koristiti djelatni sastojci u različitim koncentracijama pomiješani u vrlo bogate teksture. Korištenje keratolitičkih sastojaka u liječenju psorijaze pomaže u uklanjanju naslaga s kože kako bi se moglo započeti topikalno liječenje lijekovima protiv psorijaze. Nakon što se hiperkeratoza ukloni, nastavlja se liječenje s lokalnim kortikosteroidima ili analozima vitamina D.

Naš preporuka je posjetiti dermatologa. Stanja kože tjemena ponekad je teško dijagnosticirati, čak i specijalistima. Dva najčešća stanja koja odgovaraju opisu su psorijaza i seborejični dermatitis. U oba slučaja, simptome će ublažiti topikalna primjena proizvoda za njegu kože koji sadrže ureu i/ili salicilnu kiselinu. Te se bolesti razvijaju kronično, što zahtjeva nekoliko aplikacija, stoga je važno potražiti savjet dermatologa.

Nekoliko dijagnoza odgovara ovome opisu, ali prva pretpostavka bila bi keratosis pilaris. To stanje uzrokuje točkastu hiperkeratozu na korijenu dlačica. Keratosis pilaris je vrlo česta bolest i zahvaća gotovo trećinu stanovništva. Jedini je negativni učinak njezin izgled pa zbog toga neki oboljeli traže liječenje. Osim hidracije, ranije opisani keratolitički proizvodi mogu poboljšati stanje.

SAZNAJ VIŠE

Pročitaj savjete naših stručnjaka