Pelenski osip je kožni osip na bebinoj guzi koji se obično javlja tijekom prve godine života.
Kao što znaš, koža djeluje kao zaštitna barijera protiv vanjskih utjecaja. Ali koža tvoje bebe još je uvijek vrlo tanka i krhka (i prije svega, tako meka!). Međutim, bebina guza je danju i noću izložena vlazi, toplini i trenju pelena. Izložena je i kiselosti stolice i urina, a ponekad i proizvodima koje ne podnosi dobro. Posljedica toga je da koža ponekad postaje upaljena. Ali ne brini – problem je rješiv uz pravilnu njegu.
Kod beba, kožna barijera još uvijek nije cjelovita barijera. Stoga je potreban oprez. Ako se nakon nekoliko dana pelenski osip ne povuče ili postoji sumnja na moguću sekundarnu infekciju, svakako potraži savjet liječnika.
Kako prepoznati pelenski osip? Pelenski osip pojavljuje se kao suho crvenilo ili crvenilo koje vlaži, mrlje ili mali prištići na stražnjici, bedrima i genitalijama. Područje može biti i toplo na dodir. Ovo stanje je bolno pa tvoja beba može biti nervozna i mrzovoljna. Ako poduzmeš ispravne korake, simptomi obično nestaju unutar nekoliko dana. Možemo početi?
Kako spriječiti pelenski osip? Naravno da bi bilo bolje i za tebe i za tvoju bebu kad se pelenski osip ne bi niti pojavio (i izbjegli nekoliko uznemirenih noći!).
Osnove za obnavljanje, umirenje i pročišćavanje osjetljive, nadražene kože za cijelu obitelj.