Postoji mnogo savjeta o miteserima. Od maski do istiskivanja ili čak recepata naših baka, ponekad je teško reći što stvarno djeluje. Evo savjeta naših stručnjaka koji će ti pomoći spriječiti i zaboraviti mitesere.
Miteseri, poznati i kao „otvoreni komedoni“, mala su začepljenja sebuma smještena ispod kože. Pora je otvorena, a kraj začepljenja postaje crn zbog oksidacije, zbog čega se na engleskom zove „blackhead“.
Radi se o neupalnoj vrsti akni koja se može pojaviti u bilo kojoj dobi i često je popraćena zatvorenim komedonima (poznatim i pod nazivom „bijeli prištići“).
Miteseri nisu ni bolni ni opasni: uglavnom su kozmetički problem jer se prvenstveno pojavljuju na licu.
Pazi da ne zamijeniš mitesere sa sebecealnim nakupinama. Iako su izgledom slični, radi se o dvjema potpuno različitim stvarima:
Za razlikovanje pažljivo promotri svoju kožu: miteseri su na površini i vrlo su tamne boje, dok su sebecealne nakupine dublje uvučene u kožu i obično izgledaju sivkasto.
Kada koža proizvodi previše sebuma, teže otječe i može postupno začepiti pore. Zatim se ispod kože stvara mikrokomedon. Nevidljiv je golim okom, no s vremenom će se tu nakupiti sebum i uzrokovati pojavu mitesera.
Ovaj višak sebuma (ili „seboreja“) može biti uzrokovan nekoliko čimbenika, uključujući genetiku i hormone. Zbog toga mnogi tinejdžeri u pubertetu pate od akni: hormonalne promjene koje se u toj dobi događaju u tijelu uzrokuju seboreju, što često uzrokuje pojavu prištića.
Danas se mnogi čudotvorni tretmani promoviraju na internetu, posebice na društvenim mrežama. Međutim, većina njih nije baš učinkovita i može čak biti štetna za kožu.
Jedini način za liječenje mitesera je nanošenje odgovarajuće kreme za njegu kože i čekanje da koža obavi svoj posao. Najučinkovitiji djelatni sastojci protiv mitesera su:
• Retinaldehid: kao prekursor retinoične kiseline jedan je od najboljih djelatnih sastojaka za uklanjanje komedona. Potiče obnovu stanica i sprječava nastanak novih prištića.
• Synovea™ HR: antioksidativni djelatni sastojak koji smanjuje mitesere ograničavajući oksidaciju sebuma.
• Comedoclastin™: djelatni sastojak kojega je patentirao Istraživački centar Pierre Fabre, a koji smanjuje stvaranje mikrokomedona, a time i pojavu mitesera.
• Antibiotici: kreme koje sadrže antibiotike ciljaju i na bakterije. Upotrebljavaju se samo u najtežim slučajevima.
Miteseri se relativno lako uklanjaju, a ljudi ih obično vole uklanjati. Međutim, najbolje je izbjegavati uklanjanje mitesera samostalno jer riskiraš stvaranje upale u porama, koje bi nakon toga mogle loše zacijeliti. Također se kloni poznatih maski od ugljena koje su vrlo oštre za kožu i uzrokuju iritaciju, što dovodi do povećanja proizvodnje sebuma u epidermi.
Ako te miteser muči i treba ga ukloniti, neka to učini tvoj dermatolog za osiguranje da nećeš imati nikakvih posljedica.
Za ograničavanje pojave mitesera najvažnije je pridržavati se učinkovite rutine njege kože. Dobra rutina protiv mitesera sastoji se od svakodnevne njege koja pomaže u sprječavanju stvaranja mikro mitesera, kao i tretmana koji se primjenjuju tijekom aktivne faze kako bi miteseri nestali.
Dva glavna uzroka akni na licu su prekomjerna proizvodnja sebuma i prisutnost bakterija. Svakodnevnim ciljanjem na ova dva problema možeš uvelike spriječiti pojavu mitesera.
Ako miteser ipak uspije doći na tvoje lica unatoč svakodnevnoj rutini njege kože, dodaj jedan od sljedećih djelatnih sastojaka svojoj rutini za uklanjanje uljeza:
Pitaj svog dermatologa za savjet o odabiru prave kombinacije tretmana. To je zato što neki od ovih djelatnih sastojaka mogu biti iritansi i moraju se upotrebljavati ispravno da bi bili potpuno učinkoviti. Liječnik ti može propisati i antibiotske kreme ako imaš velik broj mitesera ili ako ih prate zatvoreni komedoni.
Kao i svi komedoni, miteseri mogu ostaviti ožiljke ako se pravilno ne uklone ili ako se upale. Zato je važno ne dirati ih rukama i prepustiti to stručnjaku.
Ako je potrebno, dermatolog ti može propisati i tretman za zacjeljivanje koji treba primijeniti nakon što miteser potpuno nestane. Ova vrsta tretmana pomaže obnovi kože i sprječava nastanak vidljivih ožiljaka.