Sve što trebaš znati o aknama
Četiri su faze u nastanku nepravilnosti od akni: prekomjerna proizvodnja sebuma, zadebljanje kože, stvaranje mitesera i komedona te na kraju upala. Što izaziva akne? Posebice kada ih zlorabe kožni enzimi (primjerice, tijekom puberteta i stresnog razdoblja), hormoni potiču lučenje sebuma i čine kožu masnijom. Gornji sloj kože zadebljava se zbog povećanja slobodnih masnih kiselina i postaje ljepljiv. Pilosebacealni folikuli (vrećice koje se nalaze u razini kože) pune se stanicama i sebumom koji u dodiru sa zrakom pocrne: to su miteseri. Bakterije C. Acnes tada uzrokuju upalu u tim područjima što dovodi do stvaranja prištića, pustula (bijelih komedona), kao i cista i nodula.
U aknama je žlijezda lojnica blokirana sebumom koji je postao previše gust ili se luči u prevelikoj količini. Osim toga, stanice na ulazu u pilosebacealni folikul ponašaju se neuobičajeno i dolazi do neravnoteže flore kože.
Mikrociste na licu nazivaju se i zatvoreni komedoni. Uglavnom se razvijaju na obrazima, čelu, bradi i oko usana. Što je ta mala bjelkasta kuglica koju osjećaš pod kožom? To je znak prekomjernog lučenja sebuma.Polazna točka za njegov nastanak su pilosebacealni folikuli koji se dijelom sastoje od lojnih žlijezda. Kada je koncentracija sebuma najveća, a stratum corneum postane debeo, mala nakupina ispod kože implodira. U ovoj fazi prištić ili spontano nestaje ili se upali kada višak sebuma poveća izlučivanje bakterije Cutibacterium Acnes. U slučaju crvenila pojavljuju se pustule i apscesi. Mnogo toga se događa ispod kože sklone aknama..
Čisti kožu dvaput dnevno i skidaj šminku svaku večer.
Kloni se svih jakih proizvoda za čišćenje! Jaki proizvodi stimuliraju izlučivanje sebuma, potiču i pogoršavaju pojavu akni. Radije odaberi prikladnije nježne gelove za čišćenje.
Izbjegavaj čačkati po svojim nepravilnostima. To će ograničiti rizik od stvaranja prištića ili bakterijske sekundarne infekcije ako već imaš prištić. Nemoj ni istiskivati prištiće: nečistoće mogu prodrijeti dublje u kožu i mogu se pojaviti ožiljci.
Obnova kože ključna je za zaštitu od ožiljaka. Dobra rutina njege kože najbolji je način da potakneš ovaj prirodni proces. Jednom ili dvaput tjedno nanesi upijajuću i piling masku: ti proizvodi sadrže hidrirajuće tvari koje umiruju i čiste kožu te potiču obnovu stanica. Maske ograničavaju i nakupljanje sebuma i sjaj. Ako ti je koža nadražena, upotrebljavaj obloge od termalne izvorske vode.